stresna krytina pokryta snehom
Caption titulok

Zima sa nám nezadržateľne blíži a s ňou aj mrazy, sneh a vietor. Zo šatníka ste vybrali kabáty a rukavice, zazimovali ste kvety z balkóna, prezuli ste pneumatiky na aute a skontrolovali kvapaliny, všetko sa zdá byť pripravené na najbližšie mesiace. Skontrolovali ste však aj vašu strechu? Táto časť domu stojí v prvej línii aby vás chránila a udržala v suchu a teple, a práve zimné mesiace sú pre ňu zaťažkávajúcou skúškou, ktorá každoročne preverí jej vlastnosti. Poďme preto spoločne skontrolovať, či je všetko ako má byť.

Stav strechy sa dá skontrolovať aj zo zeme, ale je určite lepšie, pozrieť si veci pekne zblízka. Ak ste pri realizácii strešnej krytiny zainvestovali aj do nášlapných škridiel, lávok či rebríkov, vaša práca bude o to jednoduchšia a najmä bezpečnejšia. Pripravte si dlhý rebrík a skontrolujte si obuv – kamienky a iné nečistoty v podrážkach by mohli strechu poškodiť, ale hlavne obuv musí byť pevná a nešmykľavá. V každom prípade je potrebná maximálna opatrnosť!  Ak je strecha mokrá alebo namrznutá, kontrolu vykonajte radšej iba pohľadom z diaľky.

Škridla

Keď už ste sa dostali na strechu, skontrolujte samotné škridly pohľadom. Uvolnené či vychýlené kusy zarovnajte, popraskané, ulomené a inak poškodené kusy bude treba vymeniť. Pomocou drevených klinov podvihnite vrchný rad škridiel, poškodený kus opatrne nadvihnite a vyberte. Vložte novú škridlu až kým nezapadne za latu a vyberte kliny. Škridly s dodatočnými drážkami – ako napríklad Röben sa zvyknú upevňovať klincami. V takom prípade odporúčame k výmenám škridiel zavolať odborníka.

Pozornosť treba venovať aj hrebenáčom a skontrolovať ich prichytenie, a v prípade potreby upevniť.

V miestach kde sa škridla stretáva s oplechovaním, je nutné skontrolovať pevnosť spojov a stav tmelu. Ak je tmel popraskaný alebo slabo drží, odporúčame tieto spoje znovu zatmeliť tmelom na to určeným.

Plechová krytina

Ak máte plechovú krytinu, skontrolujte stav vrchnej vrstvy – pozornosť treba venovať najmä odlupovaniu alebo nepravidelnému blednutiu farby, škrabancom, prasklinám alebo bublinám. Chúlostivá býva najmä časť strechy orientovaná na juh, kde je pravdepodobnosť degradácie vplyvom poveternostných podmienok vyššia.
Poškodenú časť krytiny ošetrite vhodným lakom – opýtajte sa výrobcu alebo predajcu na korekčné laky vo farbe vašej krytiny. Ak poškodenie siaha hlbšie, odporúčame lak naniesť vo viacerých vrstvách – novú vrstvu aplikovať vždy až po zaschnutí tej predchádzajúcej.
Dobré je prekontrolovať aj stav skrutiek a uvolnené dotiahnuť.

Odkvapový systém

Ak sa necítite na lozenie po streche, určite skontrolujte aspoň žľaby a odkvapy. Na jeseň sa odkvapový systém zvykne upchať padajúcim lístím a inými nečistotami ktoré zabraňujú správnemu odtoku vody. Tá potom preteká na fasádu domu, alebo môže v žlaboch zamrznúť a ich tak poškodiť.

Žľaby čistite smerom k uzatvorenej časti, aby vám nečistoty nepadali do kotlíka a do odtoku. Zvodové rúry vyčistite silným prúdom vody pomocou hadice, prípadne ňou pomocou šnúrky spustite kameň obalený v látke, aby nepoškodil lak. Ak vám v žlaboch stojí voda, môže to byť dôsledok predchádzajúcej zimy, kedy váha snehu poškodila snehové háky. V tom prípade bude potrebné žľaby vyspádovať. Odporúčaný spád by mal byť zhruba 5 až 10mm na bežný meter. Keď sú žľaby čisté, môžete ich ošetriť ochranným náterom a predĺžiť tak ich životnosť. Taktiež si môžete ušetriť prácu pred ďalšou zimou inštalovaním ochrannej mriežky do žľabov a kotlíkov.

Takouto krátkou kontrolou strechy môžete predísť zbytočným problémom a predĺžiť tak životnosť vašej strechy.